Türkiye Cumhuriyeti

Kopenhag Büyükelçiliği

Bilgi Notları

DANİMARKA’YA SEYAHAT EDECEK VATANDAŞLARIMIZ İÇİN TEMEL BAZI BİLGİLER, 17.01.2017

DANİMARKA’YA SEYAHAT EDECEK VATANDAŞLARIMIZ İÇİN TEMEL BAZI BİLGİLER- Danimarka’ya gelecek olan umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımızın giriş vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamilleri ise 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Pasaportların geçerlilik sürelerinin, Danimarka’da kalınacak süreden en az 3 ay fazla olması gerekmektedir.

- Danimarka’ya seyahat edecek olan vatandaşlarımızın vize itasının önkoşullarından biri olan sağlık sigortası belgesini beraberlerinde getirmeleri önemle tavsiye edilir.


- Danimarka’da 90 günden fazla kalacak olan vatandaşlarımızın, oturma izin belgesi almaları ve bu belgeyle birlikte 5 gün içinde ilgili belediyeye ve yabancılar polisine başvurarak kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.


- Danimarka’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın beraberlerindeki 10.000 Euro ve bunu aşan nakit para tutarını gümrükte beyan etmeleri zorunludur. Yasalar bu kurala uymayanlar için ağır para (45.000 ABD Dolarına varan) veya 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası öngörmektedir.


- Vatandaşlarımızın Danimarka’ya beraberlerinde getirebilecekleri ürünler ve miktarları hakkında Danimarka’nın ülkemizdeki temsilciliklerinden ayrıntılı bilgi almaları yerinde olacaktır.


- 01.10.2004 tarihinde AB Komisyonu tarafından tüm AB üyesi ülkelerde evcil hayvanlara yönelik olarak “özel AB pasaportu” uygulaması getirilmiş olup, bu çerçevede, Danimarka’ya evcil hayvan getirmek isteyen vatandaşlarımızın hayvanlarına AB pasaportu tanzim ettirmeleri gerekmektedir.