Türkiye Cumhuriyeti

Kopenhag Büyükelçiliği

Bilgi Notları

TÜRKİYE VE DANİMARKA ARASINDAKİ SİYASİ İLİŞKİLER , 17.01.2017

Türkiye-Danimarka ilişkilerinin başlangıcını 14 Ekim 1756 tarihinde Sultan III. Osman ile V.Frederik arasında imzalanan Dostluk ve Ticaret Anlaşması oluşturmaktadır. Danimarka Krallığı 1758 yılında Osmanlı İmparatorluğu nezdinde ilk temsilcisini atamıştır. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler ise 26 Ocak 1925 tarihli Türkiye Cumhuriyeti ile Danimarka Krallığı arasındaki Dostluk Anlaşması ile kurulmuştur.

Danimarka nezdinde ilk Büyükelçimiz 1960 yılında atanmıştır.

NATO müttefiki iki dost ülke olan Türkiye ve Danimarka’nın ikili ilişkileri ve işbirliği her alanda gelişmektedir. Danimarka’da yaşayan Türk vatandaşlarının varlığı da işbirliğinin önemli bir dayanağını teşkil etmektedir.

İkili siyasi ilişkiler karşılıklı üst düzey ziyaretler ve iki ülke kurumları arasındaki işbirliği ve istişare toplantıları ile sürdürülmektedir. Son olarak Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt 14 Haziran 2012 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş; Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ise 17-19 Mart 2014 tarihlerinde Danimarka’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.