Türkiye Cumhuriyeti

Kopenhag Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Duyuru - Anayasa Değişikliği Halkoylaması , 15.02.2017

Anayasa değişikliği halkoylamasının ülkemizde 16 Nisan 2017 tarihinde yapılmasının kararlaştırılması üzerine, yurt dışı temsilciliklerimizde  oy verme işlemi 27 Mart 2017 Pazartesi günü başlayıp, 9 Nisan 2017 Pazar günü bitecektir. Gümrük kapılarında ise 27 Mart Pazartesi günü başlayıp 16 Nisan Pazar günü sona erecektir. 

 

Her temsilciliğimizde hangi günlerde oy verilebileceği Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenecektir. Konsolosluk Şubemizde gerçekleştirilecek oy verme tarihleri Büyükelçiliğimizce ayrıca duyurulacaktır.

 

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmak koşuluyla, vatandaşlarımız bağlı bulundukları temsilciliklerde ya da önceki seçimlerden farklı olarak oy verme günlerinde diğer temsilciliklerde kurulan sandıklarda veya gümrük kapılarında oy kullanabileceklerdir. Yurtdışındaki tüm temsilciliklerimizde oy verme saatleri 09:00-21:00 olarak düzenlenmiştir. 

 

Vatandaşlarımızın yurtdışında oy kullanabilmeleri için yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmaları gerekmektedir. Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı YSK’nın aşağıda sunulan internet sayfasından kontrol etmeniz mümkündür.

 

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp

 

Vatandaşlarımızı aydınlatmak ve sorularını yanıtlamak amacıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından +90 444 99 75 numaralı telefon numarası ile ''Yurt Dışı Seçmen Çağrı Merkezi'' oluşturulmuştur.

 

Çağrı Merkezi 17 Şubat'a kadar hafta içi her gün Türkiye saati ile 09:00 - 18:00, 17 Şubat - 17 Nisan 2017 tarihleri arasında ise 24 saat Türkçe hizmet verecektir.

 

Saygılarımızla.

T.C. Kopenhag Büyükelçiliği