Türkiye Cumhuriyeti

Kopenhag Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Yurtdışı Çıkış Işlemleri , 26.07.2016

 

DUYURU

Kopenhag, 26.07.2016

              Ülkemizde yaşanan son gelişmelere istinaden İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğümüzce yapılan yurtdışı çıkış işlemlerine ilişkin düzenlemeler kapsamında;

 -        Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili (eş ve çocuklar dahil) vatandaşlarımızın, anılan pasaportlarla yurtdışına çıkış yapmak istemeleri halinde, personelin bağlı bulunduğu kurum ve kuruluşlarından yurtdışına çıkmalarında mani bir durum bulunmadığına dair bilgi alındıktan sonra hudut kapılarından çıkışlarına müsaade edilmektedir.

 -        Sarp hudut kapısından çıkış yapmak isteyenler ile KKTC’ye gitmek isteyen hiçbir memura izin verilmediğinden, nüfus cüzdanları ile çıkış yapmak isteyen vatandaşlarımızın SGK üzerinden sorgulamaları yapılmaktadır. Bu nedenle, vatandaşlarımızın hudut kapılarına gelmeden önce memur olmadıklarına dair belgeyi yanlarında bulundurmalarında yarar görülmektedir.

 -   Yurtdışında yaşayan Umuma Mahsus Pasaport  hamili vatandaşlarımızdan ülkemize giriş çıkışlarında pasaportları dışında herhangi bir belge talep edilmemektedir.

          Vatandaşlarımıza önemle duyurulur.

T.C. Kopenhag Büyükelçiliği