Türkiye Cumhuriyeti

Kopenhag Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

24 Kasım Öğretmenler Günü , 24.11.2015

Kıymetli Öğretmenlerimiz,

 

Her 24 Kasım günü Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz. Bu vesileyle, Öğretmenler Günü’nün önemine değinmeden önce öğretmeler gününün tarihçesine değinmek yerinde olacaktır diye düşünüyorum. Cumhuriyet’in ilanından sonra yepyeni bir yönetim anlayışı ile temelleri atılan yeni devletin en önemli sorunlarından biri de eğitim idi. Türkiye Cumhuriyeti’ni yüksek medeniyetler seviyesine taşımak için okuma yazmayı kolaylaştırmak, yaymak ve çağdaş eğitim normlarını hızla hayata geçirmek gerekiyordu. Bunun için ilk olarak yeni bir alfabe arayışına girildi. Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle Maarif Vekâleti (Milli Eğitim Bakanlığı) 1927’de araştırmalar yaptı ve aynı yıl Latin harfleri kullanmaya başlandı.


Mustafa Kemal Atatürk, 9 Ağustos 1928 günü İstanbul’da Sarayburnu Parkı’ndaki bir toplantıda harf devrimini müjdeleyerek yeni yazının özelliklerini duyurdu. 1 Kasım 1928’de harflerin TBMM’de kabulünün ardından ülkede eğitim seferberliği ilan edildi. Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenmesini ve daha çok yurttaşın okur-yazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma başladı. Birçok yerde yeni harflerin öğretilmesi için kurslar açıldı. Bunlara millet mektepleri denilmekteydi.


Atatürk, Millet Mekteplerinde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Yeni harfleri öğretmek için yurt çapında gezilere çıkan Atatürk, ziyaretlerinde okullara da uğrar sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Öğrencilere sorular soran Atatürk öğretmenlerle de konuşur her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı. Mustafa Kemal Atatürk’e eğitim seferberliğindeki bu öncülüğü nedeniyle 24 Kasım 1928 tarihli Millet Mektepleri Talimatnamesi ile ilgili Millet Mektepleri başöğretmenliği unvanı verilmiştir.

Atatürk’ün 100. Doğum yıldönümü 1981 yılında da, 24 Kasım’ın her yıl ‘’Öğretmenler Günü’’ olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

 

Başöğretmen Atatürk, yeni Türkiye’nin kuruluşunda öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmak için de eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu şiarı benimseyen öğretmenler de o günden bugüne Başöğretmenlerinin izinde yeni ve yapıcı fikirleriyle sevgi, iyilik güzellik ve doğruluk çizgisinde yeni nesillere örnek olmakta, dikkat ve sabırla enerjilerini iyi bir gelecek için harcamaktadırlar.

 

Dünyanın en zor, en şerefli ve en güzel mesleğini icra eden öğretmenlerimizi her zaman anarak onların gönlünü almak ve saygı göstermek gerektiğine inanıyorum. Tekrar tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutluyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Mehmet DÖNMEZ

T.C. Kopenhag Büyükelçisi