Türkiye Cumhuriyeti

Kopenhag Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri , 28.08.2015

DUYURU

 

 

                                                                                  Kopenhag, 28 Ağustos 2015

 

 

 

2015 yılında ülkemizde gerçekleştirilecek 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Danimarka’da “Vestagervej 16, 2100 Copenhagen” adresinde 8-25 Ekim 2015 tarihlerinde kurulacak sandıklarda oy kullanabilmeniz için "Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmanız, bunun için de adres beyanında bulunmanız gerekmektedir.

 

“Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadığınızı Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden (http://www.ysk.gov.tr) kontrol etmeniz mümkündür.  

 

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü 2 Eylül 2015 Çarşamba günü YSK’nın internet sitesinde ilan edilecektir. http://www.ysk.gov.tr internet adresinden kontrol ettiğiniz seçmen bilgilerinizde adres beyanınızın hatalı olduğunu tespit etmeniz halinde, 2 Eylül 2015 Çarşamba  (Yerel saat ile 09.00) ile 10 Eylül 2015 Perşembe (Yerel saat ile 16.00) arasında Büyükelçiliğimizin Konsolosluk Şubelerine şahsen müracaat ederek itirazda bulunabilirsiniz. İtirazda bulunmak için son gün 10 Eylül 2015 (Yerel saat ile 16.00)’dir. Bu saatten sonraki itirazlar kabul edilmeyecektir. İtirazların şahsen yapılması zorunludur. Posta ile yapılan itirazların kabul edilmesi mümkün değildir.

 

Kimliğin ispatında T.C. kimlik numarasını taşıyan, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim, savcı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birine itibar edilir. Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri kimliğin tespitinde geçerli değildir.

 

T.C. kimlik numarası taşımayan kimlik belgelerine itibar edilmez.

 

Seçmenin bulunduğu ülke makamlarınca düzenlenmiş kimlik belgeleri kimliğin tespitinde geçerli kabul edilmez.

 

Yurtdışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın ayrıca, gümrük kapılarında 8 Ekim-1 Kasım 2015 tarihleri arasında oy kullanmaları da mümkündür.

 

En iyi dileklerimizle önemle ve saygıyla duyurulur.

 

T.C. Kopenhag Büyükelçiliği