Türkiye Cumhuriyeti

Kopenhag Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Yurtdışı Genç Liderler 2014 Programı , 08.01.2014

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından yurtdışında yaşayan gençlerimizin eğitim ve sosyal başarılarını desteklemek ve toplumumuzda rol modeller olacak bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla "Yurtdışı Genç Liderler Projesi" başlatılmıştır.

Bu sene ikinci kez yapılacak olan sözkonusu proje ile ilgili detaylı bilgi aşağıda sunulmaktadır:

"YURTDIŞI GENÇ LİDERLER PROJESİ

> Yurtdışında yaşayan beş milyonu aşkın insanımızın bulundukları ülkelerin kültürel ve sosyal hayatına aktif katılımları, öncelikle yeni yetişen nesillerin eğitim hayatlarındaki başarının desteklenmesi ile gerçekleşebilir.

> Yurtdışı Genç Liderler Projesi, bu düşünceyi temel alarak yurtdışındaki yeni nesil Türklerin başarılı rol modelleri olarak yetişebilmeleri, sosyal ve kültürel hayata katkıda bulunabilmeleri maksadıyla hazırlanmıştır.

> Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının ilk olarak 2013 yılında başarıyla hayata geçirdiği proje, farklı ülkelerde eğitim ve sosyal hayatta başarı gösteren gençlerin yıllara yayılan bir program dâhilinde eğitim almalarını öngörmektedir.

> Bu eğitim, gençlerin farklı kültür coğrafyalarını temsilen kültürlerarası iletişimini ve hayatın farklı sahalarında başarıyı mümkün kılacak kişisel gelişimini hedeflemektedir. Bunun yanında siyaset ve kültür tarihi, uluslararası ilişkiler konulu seminerler ve kültür gezileri programda yer almaktadır.

> 2014 yılında başlatılacak olan programda, ilk olarak Mart ayı içerisinde Ankara’da bir haftalık bir eğitim programı düzenlenmesi öngörülmektedir. Ardından, yaz aylarında bir haftalık bir kültür gezisi programı ile devam edilecektir.

> Başvuruların 24 Aralık 2013 - 20 Ocak 2014 tarihleri arasında yapılması gerekmektedir. Yalnızca internet üzerinden yapılacak başvurular kabul edilecektir.

BAŞVURU ŞARTLARI

Programa yalnızca aşağıdaki başvuru şartlarını sahip olan adaylar başvurabilir.

> Türk Vatandaşı olmak veya vatandaşlıktan izinle çıkmış olmak

> Ortaöğretiminin (lise eğitimi) tamamını yurtdışında tamamlamış olmak.

> 01 Ocak 1991 ve 31 Aralık 1994 tarihleri arasında doğmuş olmak.

> Aşağıdaki ülkelerden birinde Lisans veya Yüksek Lisans (tez ders aşamasında olan) öğrencisi olmak.

1. Grup Ülkeler: Almanya, İsviçre,
2. Grup Ülkeler: Fransa, Belçika, İsveç, Norveç, Finlandiya, İtalya,
3. Grup Ülkeler: ABD, Kanada, İngiltere, İrlanda
4. Grup Ülkeler: Suudi Arabistan, Rusya, Romanya, Kazakistan,
Japonya
5. Grup Ülkeler: Latin Amerika ve Afrika Ülkeleri

Ayrıntılı bilgi için: www.ytb.gov.tr/gencliderler2

İletişim: gencliderler@ytb.gov.tr"