Türkiye Cumhuriyeti

Kopenhag Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Tatillerini Türkiye’de Geçirecek Vatandaşlarimiza Öneriler , 16.06.2010

Vatandaşlarımızın büyük bir kısmının özellikle Temmuz ayında ülkemize tatile gidecekleri bilinmektedir. Türkiye’ye yolculuk sırasında birtakım sorunlarla karşılaşılabildiği malumdur. Yolculuğun mümkün mertebe sıkıntısız geçmesi, tatilin mutlu bir şekilde tamamlanması için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi yararlı olacaktır.  

            Vatandaşlarımızın öncelikle havayoluyla yolculuk etmeleri tavsiye edilir.

Yola çıkmadan önce:

-          Pasaportların geçerlilik süresi, ihtiyaç varsa vizeler, bilet tarih ve saatleri vakitlice ve titizlikle kontrol edilmelidir.

-          Türkiye’de kamu kurumlarında yapılacak işlemlerin son güne bırakılmamasına dikkat edilmeli, Vergi Daireleri ve Belediyelerde olabilecek işlemler halledilmelidir.

Karayoluyla yolculuk edilmesi halinde:

-          Aracınızın muayenesi, uluslararası geçerli sigortası mutlaka yapılmalı, ruhsat ve ehliyet mutlaka yanınızda taşınmalıdır.

-          Aracınız bakımlı ve trafiğe elverişli olmalıdır.

-          Küçük çocuklarla yolculuk yapılacaksa mutlaka çocuk koltuğu bulundurulmalıdır.

-          Gidilecek güzergâh, mola verilecek yerler önceden planlanmalı ve bilinmelidir.

-          Mümkün mertebe gündüz yolculuğu tercih edilmelidir.

-          Trafik kurallarına mutlaka uyulmalı, yorgun araç kullanılmamalı, yorgunluk hissedildiğinde mola verilmesi ihmal edilmemelidir.

-          Herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimaline binaen, güzergâh üzerindeki ülkelerde bulunan Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarımız ile ilkyardım telefon numaraları önceden öğrenilmelidir.

Yolculuğunuzun iyi geçmesini dileriz.