Türkiye Cumhuriyeti

Kopenhag Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

 

Meslek hayatım boyunca iki dönem Almanya’da görev yapmış bir diplomat olarak çok sayıda vatandaşımızın bulunduğu Danimarka’da görev yapmaktan mutluluk duymaktayım. Görevim süresince, Büyükelçilik olarak, Türkiye-Danimarka arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilere ivme kazandırmak, devletimizin ve vatandaşlarımızın çıkarlarını en üst seviyede takip etmek ve Türkiye’nin görünürlüğünü her alanda  hissettirmek öncelikli hedefimdir.

Danimarka’da yaşayan Türk toplumunun, özünden uzaklaşmadan,  bulundukları ülkenin kurallarına uymalarını, yerel dili öğrenmelerini, siyasi ve sosyal haklarına sahip çıkmalarını, her fırsatta kültürümüzü tanıtmalarını, çocuklarına ana dillerini öğretmelerini ve üniversite eğitimi almaları için imkan sunmalarını önemsemekteyim.

Yabancı bir ülkede yaşamanın çeşitli zorluklarının bulunması doğaldır. Bu zorlukları birlikte hareket etmek suretiyle aşabileceğimize inancım tamdır.  Almanya, Hollanda ve Fransa’dan sonra önemli sayıda vatandaşımızın bulunduğu Danimarka’da da Türk toplumunun görünürlüğünü artırmayı arzu etmekteyiz. Bu nedenle, vatandaşlarımızın sivil toplum kuruluşları çatısı altında bir araya gelerek, birlik ve beraberlik içinde olmaları, taleplerini ilgili makamlara iletmeleri, belediye meclislerinde ve parlamentoda görev almaları, bürokratik kurumlarda yer edinmeleri ayrıca önem arzetmektedir.

Diğer taraftan, vatandaşlarımıza sunulan konsolosluk işlemlerinin kolaylaştırılması konusunda son dönemde önemli çalışmalar yapılmıştır. Teknolojik gelişmelerin de katkısıyla mesai arkadaşlarım, işlemlerinizi tarafsız, önyargısız ve yapıcı bir şekilde yerine getirme gayreti içindedirler. Sizlerin de personelimize aynı anlayış içinde davranmanızı beklemekteyim. Ayrıca, hukuki sorunlarınızla ilgili olarak, Cuma günleri 09.00-13.00 saatleri arasında Konsolosluk Şubemizde hizmet vermekte olan Hukuk Danışmanımızdan ücretsiz görüş almanız mümkündür.

Bu çerçevede, gerek sorunlarınızı gerek önerilerinizi e-posta veya mektupla Büyükelçiliğimize iletebilirsiniz.

Hepinizi sevgi ve selamlarımla kucaklar, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam dilerim.

Mehmet Dönmez

Büyükelçi